Series Results for Battleaxe 2019 - Battleaxe

...return to index

Battleaxe

        8 May - Loughrigg 15 May - Silver How  
Pos Names Club Age Class Result pts Result pts Total
1st Jeff Powell Davies BL M35 2nd 199 2nd 199 398
2nd James Kelly WAROC M14 1st 200 5th 196 396
3rd Dai Bedwell DVO M50 3rd 198 6th 195 393
4th Iain Smith-Ward LOC M55 8th 193 10th 191 384
5th Karen Parker BL W55 7th 194 11th 190 384
6th Derek Ratcliffe LOC M60 6th 195 13th 188 383
7th Ian Cumpstey BL M40 5th 196 14th 187 383
8th Mark Simmonds LOC M55 12th 189 8th 193 382
9th Richard Smith   M21 14th 187 9th 192 379
10th Iain Bell DEE M55 10th 191 15th 186 377
11th Emily Turner LOC W16 20th 181 12th 189 370
12th Dylan Kenny LOC M14 15th 186 19th 182 368
13th Stuart Parker WAROC M55 13th 188 23rd 178 366
14th Peter Scott LOC M14 23rd 178 21st 180 358
15th Dave Hewitt WAROC M55 17th 184 27th 174 358
16th Darren Baker DEE M50 19th 182 29th 172 354
17th Lucie Todhunter SROC W35 21st 180 28th 173 353
18th Jim Evans WAROC M50 18th 183 31st 170 353
19th Jo Cleary LOC W55 11th 190 38th 163 353
20th Matthew Haddow LOC M18 22nd 179 32nd 169 348
21st Chris Roberts SROC M60 28th 173 30th 171 344
22nd Luke Simmonds LOC M14 32nd 169 33rd 168 337
23rd Liz Heaton LOC W35 25th 176 45th 156 332
24th Lorna Hewitt WAROC W45 31st 170 46th 155 325
25th Lucie Kelly WAROC W40 29th 172 49th 152 324
26th James Todhunter SROC M40 44th 157 35th 166 323
27th Christine Robinson LOC W60 34th 167 52nd 149 316
28th Robert Browne LOC M21 42nd 159 55th 146 305
29th Jane Ligema LOC W50 52nd 149 47th 154 303
30th Mike Cumpstey BL M70 51st 150 53rd 148 298
31st Nathan Tizard LOC M14 50th 151 54th 147 298
32nd Elaine Sutton DEE W50 36th 165 69th 132 297
33rd Eric Pye   M55 60th 141 50th 151 292
34th Joss Evans WAROC W12 61st 140 56th 145 285
35th Gillian Wells LOC W14 40th 161 82nd 119 280
36th Noah Seath LOC M14 53rd 148 71st 130 278
37th Leven Sopwith-Nicholson LOC M14 55th 146 70th 131 277
38th Harriet Wood LOC W18 57th 144 72nd 129 273
39th Amanda Ratcliffe LOC W55 54th 147 76th 125 272
40th Sam Charlesworth LOC M14 67th 134 64th 137 271
41st Sandy Turner LOC W55 56th 145 81st 120 265
42nd Verity Cooper LOC W14 59th 142 83rd 118 260
43rd Oliver Lockwood LOC M14 63rd 138 80th 121 259
44th Kira Jones LOC W14 64th 137 84th 117 254
45th Eleanor Bangham LOC W14 65th 136 85th 116 252
46th Alastair Thomas EUOC M20     1st 200 200
47th Matthew Rooke LOC M21     3rd 198 198
48th Sam Yates LOC M20     4th 197 197
49th Loz Colyer LOC M45 4th 197     197
50th Keith Tonkin BL M60     7th 194 194
51st Stewart Allison LOC M20 9th 192     192
52nd Jessica Bailey LOC W14     16th 185 185
53rd Joanne Larty LOC W45 16th 185     185
54th Tony Marlow SROC M50     17th 184 184
55th Robert Smith LOC M55     18th 183 183
56th Graham Capper LOC M60     20th 181 181
57th Richard Tiley LOC M60     22nd 179 179
58th Sarah Atkinson LOC W35     24th 177 177
59th Paul Ferguson SROC M65 24th 177     177
60th Jess Ensoll LOC W18     25th 176 176
61st Mark Edwards SROC M50     26th 175 175
62nd Rebecca O'Donovan LOC W16 26th 175     175
63rd Joseph Murphy SROC M50 27th 174     174
64th Andy Robinson LOC M65 30th 171     171
65th Damian Jones   M55 33rd 168     168
66th Laura Brown LOC W14     34th 167 167
67th Simon Cane LOC M70 35th 166     166
68th Dorothy Pelly LOC W60     36th 165 165
69th Julian Lailey SROC M70     37th 164 164
70th Emma Vincent & Matty Jackman DVO W21 37th 164     164
71st David Rosen SROC M65 38th 163     163
72nd Mike Hind CLARO M65     39th 162 162
73rd Lindsey Bayles LOC W55 39th 162     162
74th Roger Thomas WCOC M55     40th 161 161
75th Anna Lister LOC W20     41st 160 160
76th Gill Browne LOC W60 41st 160     160
77th Kathryn Evans WAROC W35     42nd 159 159
78th Philippa Bell LOC W18     43rd 158 158
79th David Whitaker SROC M65 43rd 158     158
80th Graham Farley LOC M55     44th 157 157
81st John & Alex Fitzpatrick     45th 156     156
82nd Selwyn Wright LOC M60 46th 155     155
83rd Miriam Rosen SROC W70 47th 154     154
84th Christine Kiddier BL W65     48th 153 153
85th David Corp LOC M65 48th 153     153
86th Isaac Tizard LOC M12 49th 152     152
87th Edward Elliott   M21     51st 150 150
88th Maesie Evans WAROC W14     57th 144 144
89th Fiona Newby LOC W20     58th 143 143
90th Ella Wood LOC W14 58th 143     143
91st Judy Burge LOC W60     59th 142 142
92nd Stephen Fellbaum MDOC M55     60th 141 141
93rd Mike Hobson LOC M70     61st 140 140
94th Louise Ann Wilson SROC W45     62nd 139 139
95th Ellie Todhunter SROC W10 62nd 139     139
96th Sheila Hobson LOC W65     63rd 138 138
97th Becs Ensoll LOC W50     65th 136 136
98th Henry Bangham LOC M16     66th 135 135
99th Christine Moseley LOC W70 66th 135     135
100th Philip Gager SROC M70     67th 134 134
101st Nigel Walker   M60     68th 133 133
102nd Mikey Read LOC M18     73rd 128 128
103rd Matilda Alger LOC W14     74th 127 127
104th Joan Cumpstey BL W70     75th 126 126
105th Dave Walton LOC M65     77th 124 124
106th Alison Alger LOC W55     78th 123 123
107th Julia Sier LOC W45     79th 122 122
108th Harriet Rooke SROC W3     86th 115 115
109th Elizabeth Hindle LOC W65   0     0